Кореспонденти AUTO-Consulting тестували Skoda Enyaq буквально перед самим початком війни - у середині лютого. А потім, майже три місяці, матеріал лежав на поличці у редакції. Адже весь цей час нашим читачам, як і всій країні було не до автомобільних новин. Проте, зараз, через дефіцит пального та зростання цін на нього, до електрокарів підвищена увага. Тож AUTO-Consulting все ж вирішив розповісти про Skoda Enyaq все, що наші кореспонденти з'ясували під час зимового тесту. Тим більше, що саме взимку до акумуляторів підвищені вимоги.
У нас на тесті був Skoda Enyaq iV60 із аккумуляторною батареєю на 62 кВт-годин (реально - 58 кВт-г) та електродвигуном потужністю у 180 к.с. Про ціну тестового авто в нашій країні, на жаль, сказати нічого не можемо. Цю модель так і не встигли привезти до України перед війною. Але на батьківщині у Чехії ціни стартують приблизно від 40 тис. евро. Що не так уже й багато для сучасного електрокара відомої марки.
Що обіцяють
Виробник обіцяє у Skoda Enyaq із таким аккумулятором пробіг від однієї зарядки - 395 км. Але це - за ідеальних умов. В умовах нашого тесту - зима, клімат-контроль виставлений на 23 градуси за Цельсієм, один водій, режим руху нормальний. У місті обіцяють пробіг 282 км, за містом - 267 км, трасою - 210 км. Власне - от посилання на калькулятор виробника, де ви можете розрахувати пробіг під свої потреби. А ми на тесті перевірили заявлені Skoda цифри.
Платформа
Перший електричний позашляховик чеської марки побудований на базі спільної платформи VW MEB. Відповідно, тут використані технології, вже перевірені на електричних та електрифікованих Volkswagen, Seat та Audi. Тому, теоретично, переживати, що у Skoda все робили з нуля і можливі якісь трабли, не варто. Але подивимось…
До речі, завдяки цій платформі у Skoda Enyaq рівна підлога і багато простору у салоні. Для п'ятьох дорослих - із запасом. Кореспондент AUTO-Consulting (зріст 185 см) за налаштованим під себе водійським кріслом міг сидіти, закинувши ногу на ногу. Над головою місця - також із запасом.
Як у справжнього сімейного SUV, тут великий багажний відсік у 585 літрів. А якщо скласти спинки задніх сидінь, у Skoda Enyaq буде вже не багажник, а цілий вантажний відсік у 1710 л. Габарити Skoda Enyaq - 4649х1879х1616 мм (ДхШхВ). Колісна база - 2765 мм.
Преміальні відчуття
За дизайном Skoda Enyaq чимось нагадує Infiniti. І, власне кажучи, за своїм оснащенням та якістю їзди, чеський електричний кросовер у тестовій комплектації дійсно багато у чому преміальний. Можна сказати, що у цій моделі Skoda разом із двигуном внутрішнього згоряння відмовилася і від традиційної стриманості у оздобленні інтер'єру, яку чехам навіяв Volkswagen.
Тестова Skoda Enyaq сприймалася так, наче була у найвищій комплектації Laurin & Klement. Хоча, насправді, це була просто висока комплектація.
У Skoda Enyaq відсутні вихлопні труби. Навіть декоративні, на відміну від декоративної решітки радіатора. А зовні динаміки імітують для пішоходів звук роботи двигуна. Автомобіль настільки доброзичливий до природи, що окрім відсутності шкідливих викидів, кросовер у тестовій комплектації міг похвалитися перфорованою екологічною шкірою у салоні, приємного коньячного кольору. Якість її така, що не відрізнити від натуральної.
У тестовій Skoda Enyaq були і 20-дюймові лаковані легкосплавні диски, і повністю світлодіодні матричні фари, і освітлення супроводу, і цифрова панель приладів, і величезний 13-дюймовий центральний дисплей, і навіть Wi-Fi Hotspot, який здатен роздавати інтернет пасажирам, як в Audi.
У Skoda Enyaq приділили увагу і оздобленню, і дизайну, і якості матеріалів. Ті ж металеві перемикачі із насічками на кермі - не гірші, ніж у моделях преміальних марок. Власне, із таких дрібниць і формується загальне відчуття рівня автомобіля та поваги до водія і пасажирів.
Завдяки усьому цьому автомобіліст має відчути, що електрокар не просто дорожчий за аналогічну модель такого ж класу із ДВЗ, тільки тому, що він електричний. Електромобіль реально пропонує більше. Кореспонденти AUTO-Consulting їздили на багатьох електрокарах, і треба зазначити, що Skoda Enyaq виграшно відрізняється від деяких із них. Тут немає того відчуття, яке інколи виникало: мовляв, головне, що це електричка, за це і платимо, а все інше - другорядне.
Практичність
Проте, така багата комплектація Enyaq не відмінила традиційну шкодівську практичність. Там, де можна було заощадити на споживанні електрики, чехи це зробили. Наприклад, регулювання сидінь механічні (електричні лише у драйвера), але є двозонний клімат-контроль. І капот не на амортизаторах, а на підпірці. І багажник без електроприводу.
В електрокарі ніхто не відміняв і традиційних розумних рішень Skoda Simply Clever. Наприклад, кришки бачка омивача, яка перетворюється на лійку. У Skoda Enyaq чотири ручки у салоні, парасолі у дверях, кишені для мобільного телефону у спинках передніх сидінь і багато іншого. Власне, всі розумні рішення, які є у автівках із двигунами внутрішнього згоряння (ДВЗ).
А ще у Skoda Enyaq дуже зручна захисна шторка багажного відсіку. Вона такого розміру, що легко ховається під підлогу багажника, коли треба перевезти високий вантаж. Там же - під підлогою, у Skoda Enyaq спеціальний відсік для зарядних дротів. Вони є і для стаціонарних зарядок, встановлених на АЗС, і для побутової розетки.
Незвичні рішення
Під великим центральним дисплеєм у салоні- кнопки швидкого доступу до різних розділів меню. Але… але керування все одно відбувається з екрана. І це не дуже зручно.
Та й шкодівський голосовий помічник “Лаура” не хоче розпізнавати голосові команди. Хіба що деякі. Цікаво, це стосується лише голосу кореспондента AUTO-Consulting?
Під великим центральним екраном окрім кнопок швидкого доступу до розділів меню, є так би мовити, керівне підвіконня. Уся полиця під дисплеєм - це велика сенсорна кнопка керування звуком. Проводячи нею пальцев у бік водія чи пасажира, ви збільшуєте або зменшуєте гучність мультимедійної системи. В усякому разі так задумано, але на практиці не завжди виходить встановити потрібний рівень звучання. Особливо, коли ти за кермом. Добре, що ця функція дублюється на кермі.
Якщо ви виходите із авто з ДВЗ, залишивши працюючим двигун, він продовжує споживати пальне. У Skoda Enyaq вимикати електричний двигун не обов'язково. Коли водій виходить із машини і замикає двері, двигун вимикається автоматично. А коли знову сідаєте на водійське крісло - вмикається знову. Тобто - акумулятор не розряджається. Проте, перш, ніж вийти, водієві потрібно встановити перемикач “коробки передач” у нейтральну позицію і увімкнути електронне стоянкове гальмо.
Поїхали
Керується Skoda Enyaq, як автомобіль більший за розмірами. Саме таке виникає відчуття, коли вперше сідаєш за кермо. Це пов'язано із додатковою вагою, яку дає акумуляторна батарея. Споряджена маса - 1875 кг. А також - із обертами керма. У Skoda Enyaq повних обертів 3 та ½ - як у великих позашляховиків. А ще у Skoda Enyaq задній (!) привод. Це виглядає нестандартно, але дає Skoda Enyaq класну маневровість, що дуже зручно у місті.
Skoda Enyaq пропонує кілька режимів їзди. Це - Еко, Звичайний, Спорт та Індивідуальний. Вони виставляються на центральному дисплеї. За відчуттями різниця між ними не дуже велика. Але вона є у споживанні електроенергії. Та про це трохи пізніше.
На трасі ми їхали на Skoda Enyaq зі швидкістю 155 км/год. Максимально можливо - 160 км/год. Це швидше, ніж у деяких конкурентів, де максималка обмежена 120-130 км/год. Та й розгін до 100 км/год у Skoda Enyaq цілком пристойний, як для важкого великого кросовера - близько 8 секунд.
У салоні тихо, тому звертаєш увагу на аеродинамічні шуми. Вони з'являються після 145 км/год, що є непоганим результатом, з урахуванням відсутності шуму двигуна. Коефіцієнт аеродинамічного опору у Skoda Enyaq - 0,257.
Хоч привод у тестовій версії був лише задній, але кліренс у 186 мм дозволяв не боятися поганих доріг. Підвіска - трохи жорсткувата, та за відчуттями скоріше міцна і надійна, ніж тверда.
Особливості експлуатації
Загальний пробіг на одному заряді залежить від режиму їзди та стилю їзди драйвера. Зрозуміло, що у Спорті він менший, а у режимі Еко - більший. Трошки збільшити пробіг дозволяє режим “В”, у якому практично не треба користуватися педаллю гальма. Адже, коли відпускаєш педаль акселератора, автомобіль починає сам пригальмовувати, одночасно заряджаючи акумулятор. Можна робити і, так би мовити, примусову зарядку. Для цього треба “перемикати передачі” вниз підкермовими “пелюстками”.
Проте, треба відзначити, що чим більша швидкість - тим менший запас ходу. Щоб не витрачати багато електрики, їздити треба зі швидкістю до 100 км/год.
А якщо “газувати” на трасі, ви самі будете бачити на центральному дисплеї, як зменшується остатковий пробіг. Проте, по-перше, це відбувається повільно. А по-друге, - їзда у городі навпаки збільшує пробіг, таким чином частково компенсуючи перегони на трасі.
Реальний пробіг
Нарешті поговоримо про пробіг від однієї зарядки, який найбільше цікавить автомобілістів. Адже не секрет, що розрахункові дані виробників дуже рідко співпадають із реальною відстанню.
Повністю заряджений Skoda Enyaq на початку тесту показував запас ходу у 250 км. Це були дані, вираховані бортовим комп'ютером на основі попередніх поїздок. Кореспондент AUTO-Consulting планував, що цього вистачить на 2-3 дні. Насправді, завдяки їзді переважно у місті, заряду вистачило на 4 дні без підзарядки від мережі. Та ще й лишилося на 45 км. Тобто, приблизно ці 250 км ми в результаті й проїхали.
Середнє споживання електрики вийшло за час тесту приблизно 1 кВт-год на 4 км. І це у холодні зимові дні, коли в салоні працювали і підігрів сидінь, і клімат-контроль, а також - обігрів-розморожування лобового скла (яке відбувається досить швидко) та обігрів керма і дзеркал. До речі, у тестовій комплектації був тепловий насос. Це своєрідний реверсивний холодильник, який обігріває автомобіль, практично не розряджаючи акумулятор. Така опція дасть змогу не економити на комфорті, як це часто роблять власники старих електрокарів для збільшення пробігу. Між іншим, завдяки додатку MySkoda все прогріти та розморозити можна не виходячи із дому - зі свого смартфону.
Правда, є один нюанс. Skoda рекомендує заряджати батарею Enyaq не на 100%, а на 80%. І швидше за все власники Enyaq саме так і будуть робити, адже це збільшує термін служби акумулятора. При такому режимі зарядки треба розраховувати на пробіг кілометрів у 200. Також, необхідно враховувати, що коли температура повітря 0 градусів за Цельсієм (а саме така вона була під час нашого тесту у лютому), за ніч на парковці Skoda Enyaq втрачає близько 10 км пробігу.
Гарна новина у тому, що зарядитися на 80% від станції швидкої зарядки потужністю 100 кВт (якщо знайдете таку) можна лише за 40 хвилин. На станції у 50 кВт процес зарядки займатиме приблизно 1 г 20 хв. Зарядка від настінної домашньої станції потужністю до 11 кВт триває ніч (8-9 годин). Є також можливість зарядки від звичайної побутової розетки. Але тут точний результат спрогнозувати важко.
Наші європейські колеги за результатами тривалого тесту виставили Skoda Enyaq рейтинг 4 із 5. Їх так само, як і нас приємно вразили технологічність, комфорт та місткість цього електричного сімейного позашляховика.
Та найголовніше, що підтвердив наш тест: Skoda дає чесні цифри пробігу.
Дякуємо компанії “Єврокар” за допомогу в організації тесту
|